Syndrom pierwszego błędu

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Syndrom pierwszego błędu

Postprzez Ludovic9 » niedziela 17 marca 2013, 00:33

Witam,
dzisiaj chciałbym podzielić się pewnym zjawiskiem, które jest niestety moją (i chyba nie tylko moją) piętą Achillesową. A mianowicie (mówił mi tak mój instruktor oraz jeden z egzaminatorów, bodajże przy trzecim podejściu) wszelkie manewry, a przede wszystkim sama jazda idzie mi perfekcyjnie do momentu, w którym nie zostanę pouczony, że gdzieś popełniłem błąd. Wtedy wszystko się sypie - tracę koncentrację, robię się niepewny za kierownicą, przestaję zwracać uwagę na to, co się dzieje dookoła. Czy ktoś ma jakieś dobre rady, jak można sobie z tym nieszczęsnym syndromem poradzić?
Ludovic9
 
Posty: 7
Dołączył(a): sobota 12 stycznia 2013, 23:35

Re: Syndrom pierwszego błędu

Postprzez MotoTomasz » niedziela 17 marca 2013, 01:05

Nie popełniać pierwszego błędu ;)
A tak na poważnie to może warto zwrócić się z prośbą do egzaminatora aby nie mówił gdy popełnisz jakiś błąd. Przecież nie musi o tym informować od razu. Może to zrobić na koniec egzaminu. No chyba, że stworzysz zagrożenie to wtedy i tak po ptokach ;)
ObrazekPrawkoOnline ObrazekYouTube ObrazekMail me
PJ: ABCDET 2002 - 2013
Instruktor: ABC - 2006
Wózki widłowe: 2011
Ratownik MotoPozytywni.pl
Plecak w Szkoła Motocyklowa Turbo - Pabianice
Avatar użytkownika
MotoTomasz
 
Posty: 307
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2013, 11:12
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Syndrom pierwszego błędu

Postprzez Borys_q » niedziela 17 marca 2013, 13:21

A tak na poważnie to może warto zwrócić się z prośbą do egzaminatora aby nie mówił gdy popełnisz jakiś błąd.


Chcesz prosić egzaminatora żeby przeprowadzał egzamin nie zgodnie z instrukcją egzaminowania??
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Syndrom pierwszego błędu

Postprzez MotoTomasz » niedziela 17 marca 2013, 13:38

§27 pkt. 6) Egzaminator informuje osobę egzaminowaną o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego; w przypadku dwukrotnego nieprawidłowego wykonania tego samego zadania egzaminacyjnego lub przerwania egzaminu państwowego egzaminator informuje osobę egzaminowaną o negatywnym wyniku części praktycznej egzaminu państwowego;

Instrukcja jak widać nie określa w którym momencie należy informować o błędzie.
Ze względów bezpieczeństwa powinno się o tym informować w momencie, gdy nie będzie możliwe stworzenie zagrożenia bezp. ruchu przez egzaminowanego.
ObrazekPrawkoOnline ObrazekYouTube ObrazekMail me
PJ: ABCDET 2002 - 2013
Instruktor: ABC - 2006
Wózki widłowe: 2011
Ratownik MotoPozytywni.pl
Plecak w Szkoła Motocyklowa Turbo - Pabianice
Avatar użytkownika
MotoTomasz
 
Posty: 307
Dołączył(a): poniedziałek 04 lutego 2013, 11:12
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Syndrom pierwszego błędu

Postprzez jasper1 » wtorek 19 marca 2013, 16:42

Znam jedną dobrą radę - w ogóle lepiej jeździć. Mnie też przez pewien czas świadomość popełnionego błędu bardzo niekorzystnie wpływała na dalszą jazdę, także z instruktorem, nie tylko na egzaminie. Na dodatek bardzo szybko zaczęłam być świadoma własnych błędów, dużo szybciej niż udało mi się je wyeliminować :wink:, więc brak informacji o błędzie niczego nie zmieniał (może dlatego mam dobre zdanie o swoich egzaminatorach, bo byłam świadoma jak często na coś przymykali oko :) ). Im lepiej jest zautomatyzowane to co robimy, w tym mniejszym stopniu stres wpływa niekorzystnie na jakość wykonania, ja przynajmniej tak mam.
Poza tym na drodze nie ma czasu na analizowanie jak doszoło do popełnienia błędu (to można zrobić po zakończonej jeździe), bo zmieniająca sie sytuacja wymaga by być tu i teraz, a nie parę sekund i metrów w przeszłości. Mój instruktor znając moja słabość do analizowania tego co było w najbardziej niewłaściwym momencie początkowo wielokrotnie mi to przerywał, później sama zaczęłam przerywać sobie takie niekonstruktywne myślenie mówiąc sobie w myślach co teraz robię, widzę, zrobie za chwilę. Mnie to bardzo pomaga, także wtedy gdy z innych powodów trudniej mi sie skupić na wykonywanych czynnościach - po prostu nazywam sobie co teraz robię, widzę, planuję zrobić, jak interpretuję sytuację.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Syndrom pierwszego błędu

Postprzez Zonaimad » czwartek 21 marca 2013, 23:30

Mnie stres zżerał niesamowicie. Aż chciałem przerwać egzamin - tak się źle czułem. Do momentu, aż nie popełniłem pod rząd dwóch różnych błędów. Stwierdziłem, że już nie ma szansy zdać bo zaraz trafi się trzecia wpadka i się zrelaksowałem, rozkoszując się jazdą. ;-) I voila, tak otrzymałem prawko. ;-)
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48

Re: Syndrom pierwszego błędu

Postprzez paulisian » wtorek 02 kwietnia 2013, 15:12

taki trochę dziwny ten Twój problem bo zawsze się może znaleźć ktoś, kto będzie lepiej jeździł od Ciebie i zwróci Ci uwagę ;) a to nie jest powód do tego by gorzej jechać, prawda?
Mnie na początku w ogóle nie wychodziło wchodzenie w zakręt i gdy instruktorka zwróciła mi uwagę, to poprosiłam ją o jakąś instrukcję jak mam to robić - pojechała na placyk ze mną i gotowe :P
to samo ze sprzęgłem przy ruszaniu - nadal czasami zdarza mi się że bryczka gaśnie, no i co? mam przez to dalszą część drogi zaniechać? ;)
a najlepsza rada - słuchaj kulturalnie egzaminatora, przytakuj mu gdy trzeba, uśmiechaj się, bądź miły i grzeczny (a swoje sobie myśl!!). Dzięki temu ten stres Cię nie zje i pojedziesz bdb!
11.03.2013 - egzamin teoretyczny wewn: pozytywny
06.04.2013 - egzamin wewnętrzny: pozytywny
17.05.2013 - egzamin teoretyczny: pozytywny
11.06.2013 - egzamin praktyczny: pozytywny
25.06.2013 - odbiór prawa jazdy
paulisian
 
Posty: 66
Dołączył(a): niedziela 31 marca 2013, 15:04


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości