Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez kuba4911 » wtorek 26 lutego 2013, 21:14

Witam. Posiadam Prawo jazdy kat. B i chciałbym się dowiedzieć czy uprawnia mnie ona do jazdy traktorem rolniczym z przyczepą. Jeśli tak to jaką (jednoosiowa, ograniczona wagowo etc.) Szukałem trochę lecz każdy mówi co innego. Jak sprawa się ma na rok 2013.
kuba4911
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2013, 21:08

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez mk61 » wtorek 26 lutego 2013, 21:20

Tylko z przyczepą lekką, czyli do 750kg DMC. Masa traktora nie jest ograniczona.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez kuba4911 » wtorek 26 lutego 2013, 21:23

Przyczepa lekka jest jednoosiowa tak? Dwuosiowa to już jako laweta? Dobrze rozumiem?
kuba4911
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2013, 21:08

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez mk61 » wtorek 26 lutego 2013, 21:24

Nie. Liczba osi nie ma znaczenia.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez kuba4911 » wtorek 26 lutego 2013, 21:27

Dzięki kolego. Szerokości.
kuba4911
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2013, 21:08

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez czepiacz » wtorek 26 lutego 2013, 22:26

mk61 napisał(a):Tylko z przyczepą lekką, czyli do 750kg DMC. Masa traktora nie jest ograniczona.

Czy możesz podać cytat z ustawy? Poproszę.
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez Wyder » wtorek 26 lutego 2013, 22:39

mk61 chyba chodziło o to:
USTAWA

z dnia 5 stycznia 2011 r.

o kierujących pojazdami1),2)

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

1) kategorii AM:

a) motorowerem,

b) czterokołowcem lekkim;

2) kategorii A1:

a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,

b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

3) kategorii A2:

a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,

b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

4) kategorii A:

a) motocyklem,

b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

5) kategorii B1:

a) czterokołowcem,

b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

7) kategorii C1:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

8) kategorii C:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

9) kategorii D1:

a) autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, o długości nieprzekraczającej 8 m,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

10) kategorii D:

a) autobusem,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

11) kategorii T:

a) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

b) zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

12) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;

13) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii C1 i przyczepy;

14) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii D1 i przyczepy;

15) kategorii B i C1+E, B i D1+E, B i C+E lub B i D+E - zespołem pojazdów określonym w prawie jazdy kategorii B+E;

16) kategorii C+E i D - zespołem pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii D+E.

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;


2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami);

3) kategorii AM, A1, A2 i A uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu określonego dla tej kategorii wraz z przyczepą.

4. Kolejką turystyczną może kierować osoba, która posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii co najmniej od 2 lat.

5. Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu może określić, w drodze rozporządzenia, w sposób odmienny od przepisów ust. 1, uprawnienia osób kierujących pojazdami specjalnymi i pojazdami przeznaczonymi do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub pobranymi w ramach świadczeń na rzecz obrony, a także dodatkowe wymagania w stosunku do tych osób.

6. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 5, uwzględnia się odpowiednio:

1) potrzebę posiadania szczególnych kwalifikacji przez osoby wykonujące zadania związane z obronnością państwa;

2) wymagania w stosunku do uprawnień żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju;

3) potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Prawo jazdy: ABCDE
T - chyba odpuszczę... ale zrobię licencje pilota.... WYCIECZEK:P
Wyder
 
Posty: 174
Dołączył(a): czwartek 13 stycznia 2011, 19:12

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez mk61 » wtorek 26 lutego 2013, 22:40

Ustawa o kierujących pojazdami.
Art. 6.3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;


Dokładnie, Wyder. :)
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez czepiacz » środa 27 lutego 2013, 08:37

3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:
1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;

Pojazdem wolnobieżnym z przyczepą lekką wolno, zaś ciągnikiem rolniczym nie...
Mamy napisane, że kategorie B, C1, C, D1, D pozwalają na prowadzenie ciągnika rolniczego bez przyczepy, zaś pojazd wolnobieżny pozwalają prowadzić z przyczepą.
Nie wiem, co miała na celu ta zmiana w przepisach, ale dla mnie skandal bez uzasadnienia.
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez ks-rider » środa 27 lutego 2013, 10:44

kuba4911 napisał(a):Przyczepa lekka jest jednoosiowa tak? Dwuosiowa to już jako laweta? Dobrze rozumiem?


mk61 napisał(a):Nie. Liczba osi nie ma znaczenia.


Ma w przypadku przyczepy lekkiej osie nie moga byc oddalone od siebie wiecej niz 1m.

Sa oddalone wiecej niz 1 m obowiazuje kat E.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez czepiacz » środa 27 lutego 2013, 10:59

Nieprawda. Definicja przyczepy lekkiej nie mówi nic o rozstawie osi.
Rozstaw osi ma znaczenie dopiero przy znaku B-7.
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez ks-rider » środa 27 lutego 2013, 12:19

czepiacz napisał(a):Nieprawda. Definicja przyczepy lekkiej nie mówi nic o rozstawie osi.
Rozstaw osi ma znaczenie dopiero przy znaku B-7.


Moje rozwazenie jest czysto teoretyczne. Bo nikt nie buduje przyczepy lekkien tandemu czy tripla :mrgreen:

Ale to reguluja przepisy o budowach / dopuszczeniu pojazdow do ruchu.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez mk61 » środa 27 lutego 2013, 14:18

czepiacz napisał(a):Pojazdem wolnobieżnym z przyczepą lekką wolno, zaś ciągnikiem rolniczym nie...
Mamy napisane, że kategorie B, C1, C, D1, D pozwalają na prowadzenie ciągnika rolniczego bez przyczepy, zaś pojazd wolnobieżny pozwalają prowadzić z przyczepą.

Zabawy językiem polskim? Dla mnie ten przepis jest jasny i chciałbym zobaczyć policjanta będącego takiego zdania, jak mówisz. :D
ks-rider napisał(a):Ma w przypadku przyczepy lekkiej osie nie moga byc oddalone od siebie wiecej niz 1m.

Sa oddalone wiecej niz 1 m obowiazuje kat E.

Proszę o paragraf. :) Słyszałem już coś podobnego, ale przepisów na ten temat nie widziałem.
ks-rider napisał(a):Bo nikt nie buduje przyczepy lekkien tandemu czy tripla

Jest bardzo dużo lekkich dwu-osiówek. Wiola serii Plus, Rydwan i inne, mniejsze firmy.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez ks-rider » środa 27 lutego 2013, 14:44

mk61 napisał(a):Słyszałem już coś podobnego, ale przepisów na ten temat nie widziałem.
ks-rider napisał(a):Bo nikt nie buduje przyczepy lekkien tandemu czy tripla

Jest bardzo dużo lekkich dwu-osiówek. Wiola serii Plus, Rydwan i inne, mniejsze firmy.


Dobra, poddaje sie, bo powinienem byl napisac " generalnie ".

Nie bede teraz szukal, zadzwon czy skontaktuj sie z producentem, poinformuje Cie o tym.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Czy kat. B mogę jeździć traktorem z przyczepą?

Postprzez czepiacz » czwartek 28 lutego 2013, 10:58

mk61 napisał(a):
czepiacz napisał(a):Pojazdem wolnobieżnym z przyczepą lekką wolno, zaś ciągnikiem rolniczym nie...
Mamy napisane, że kategorie B, C1, C, D1, D pozwalają na prowadzenie ciągnika rolniczego bez przyczepy, zaś pojazd wolnobieżny pozwalają prowadzić z przyczepą.

Zabawy językiem polskim? Dla mnie ten przepis jest jasny i chciałbym zobaczyć policjanta będącego takiego zdania, jak mówisz. :D
(...)

Taki policjant jest w każdym Wydziale Ruchu Drogowego.
Napisane jest jasno: wolno prowadzić pojazd wolnobieżny z przyczepą lekką, zaś ciągnik rolniczy bez przyczepy.
Wsjo
czepiacz
 
Posty: 273
Dołączył(a): niedziela 04 marca 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości