Światła postojowe a pozycyjne

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Światła postojowe a pozycyjne

Postprzez AniaSK » piątek 14 marca 2003, 17:24

Czy mógłby mi ktoś z Was wyjaśnić różnicę między światłami postojowymi a pozycyjnymi? Nigdzie tego nie moge znaleźć :(
AniaSK
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 14 marca 2003, 17:00

Postprzez Łakom » piątek 14 marca 2003, 17:35

światła postojowe a pozycyjne to te same światała :D
czasmi chciało by sie modlić o istnienie boga
Avatar użytkownika
Łakom
 
Posty: 541
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 22:04
Lokalizacja: bełchatów

Postprzez AniaSK » piątek 14 marca 2003, 17:37

Tez tak myślałam :P
ale.... w jedym z testów jest PRAWIDŁOWA odpowiedź: światła pozycyjne LUB postojowe :?:
AniaSK
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 14 marca 2003, 17:00

Postprzez AniaSK » piątek 14 marca 2003, 17:44

Nawet wklejam ten test:
Podczas postoju na jezdni w warunkach niedostatecznej widoczności, kierujący pojazdem silnikowym:


może nie włączać świateł zewnętrznych pojazdu


może używać świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni


powinien używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych
AniaSK
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 14 marca 2003, 17:00

światła

Postprzez kos » piątek 14 marca 2003, 23:08

Światła postojowe - mają zastosowanie przy postoju pojazdu.
Silnik unieruchomiony - zapłon wyłączony - może swiecić się jedna strona - mogą być ułożone na tych samych żarówkach co światła pozycyjne.
Światła pozycyjne - wskazują pozycję pojazdu w ruchu.
Pracujący silnik - włączony zapłon - światła z przodu i z tyłu pojazdu.
kos
 
Posty: 109
Dołączył(a): poniedziałek 08 lipca 2002, 20:43

Postprzez AniaSK » poniedziałek 17 marca 2003, 15:43

Wielkie dzięki! :)
AniaSK
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 14 marca 2003, 17:00

Postojowe czy pozycyjne

Postprzez Tomasz » czwartek 14 sierpnia 2003, 08:56

Aniu SK- i kolega chciał Ci pomóc ale źle Cię poinformował. Ja jestem na bieżąco, ponieważ w tamtym tygodniu ukończyłam kurs teoretyczny (podpis jest Tomasz ale korzystam z jego nazwy użytkownika bo jako Kasieńka jakoś nie mogę się tu zalogować;).
Różńica jest taka:

Pozycyjne są obowiązujące 2 z przodu dwa z tyłu, od zmierzchu do świtu w WARUNKACH NIEDOSTATECZNEJ WIDOCZNOŚCI podczas zatrzymania niewynikajacego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju na jezdni, poboczu. W zatoczce postojowej, na chodniku nie musi być oswietlony, nie musi być oświetlony na pasie jeżeli przed nim STOJĄ inne pojazdy.

Natomiast postojowe-używasz w NOCY, W WARUNKACH NORMALNEJ PRZEJRZYSTOŚCI, widoczność musi być na conajmniej 300 m.

Tak więc oba rodzaje świateł są zarezerwowane dla postoju i zatrzymania. Z wyjątkiem: 1.holowanego, który w okresie niedostatecznej widoczności ma właczone swiatła pozycyjne,2. kiedy po wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej musisz stać a nie masz awaryjnych, 3 powypadku na pozostałych drogach jeśli nie masz awaryjnych to trójkąt ostrzegawczy i także pozycyjne w zastępstwie.

Namęczyłam się, ale wystarczy czytać kodeks, tam wszystko jest.
Przepisy się zmieniąją i dlatego starzy kierowcy mnie pytają o aktualności, ja ich nigdy. Tak po prostu jest lepiej.
Tomasz
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 14 sierpnia 2003, 08:30

Postprzez scorpio44 » sobota 06 września 2003, 16:03

Kasieńko, namotałaś straszliwie. Mówisz, że trzeba czytać kodeks, bo tam jest wszystko dokładnie wyjaśnione, więc po co wypisujesz rzeczy, których tam nie ma? Zacznijmy od tego, że chyba nie wszyscy rozumieją, co znaczy zwrot: niedostateczna widoczność. Jest to:
pierwsze primo: od świtu do zmierzchu;
drugie primo: w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.
Ale gdyby w kodeksie pojawił się paragraf, że kiedy w nocy jest zmniejszona przejrzystość to używam pozycyjnych, a kiedy jest normalna - to postojowych, tobym się uśmiał. :D :D :D :D :D
A różnica pomiędzy tymi światłami jest taka, jak napisał Kos.
scorpio44@o2.pl
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez leila » sobota 06 września 2003, 17:45

dobra a na chłopski rozum bo za dużo tu zamieszane...a może to ja jestem taka zamotana hehe
Avatar użytkownika
leila
 
Posty: 384
Dołączył(a): piątek 11 lipca 2003, 13:56
Lokalizacja: małopolska

Postprzez scorpio44 » sobota 06 września 2003, 18:37

Już Ci, kochanie, tłumaczę. :D Światła pozycyjne są to te, które świecą w pierwszym położeniu przycisku lub pokrętła od świateł (czyli dwa reflektory z przodu świecące światłem stokroć mniejszym niż światła mijania i dwa czerwone z tyłu :D) i ma je każdy samochód. Używamy ich podczas postoju lub zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu drogowego w warunkach niedostatecznej widoczności (czyli od świtu do zmierzchu oraz w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza). Natomiast światła postojowe... nie są na obowiązkowym wyposażeniu samochodu, więc nie ma sensu o nich mówić. :D :D :D :D :D :D
scorpio44@o2.pl
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez leila » sobota 06 września 2003, 23:21

no tak lepiej..ech miałam ciężki dzień dlatego wolałam nie zagłębiać się w te wasze kłótnie i wywody kodeksowe tylko prosto z mostu dowiedzieć ..thanx
Avatar użytkownika
leila
 
Posty: 384
Dołączył(a): piątek 11 lipca 2003, 13:56
Lokalizacja: małopolska

Postprzez scorpio44 » sobota 06 września 2003, 23:33

My, Scorpio44, przepraszamy za nasze kłótnie i wywody kodeksowe. :D :D :D
scorpio44@o2.pl
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re:

Postprzez m890 » wtorek 28 marca 2017, 20:59

Łakom napisał(a):światła postojowe a pozycyjne to te same światała :D

Dziękuję, szukałem odpowiedzi na to pytanie.
m890
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 28 marca 2017, 20:52


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości