Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez wiewioreqezg » sobota 07 kwietnia 2012, 15:51

Witam , czy możę ktoś mi wyjaśnić o co z tym chodzi?? który kurs jest aktualny,
??
Czy ten kurs jest jednorazowy czy np do kat C muszę zrobić i na C+E również nowy??
Załóżmy że zdałem na C , to muszę go zrobić od razu bo w razie nie zrobienia w określonym czasie grozi przechodzenie jakiegoś dodatkowego szkolenia??
mozę mi ktoś objaśnić sytuajcę?? będę wdzieczny pozdrawiam
wiewioreqezg
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa 22 lutego 2012, 23:49

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez mk61 » sobota 07 kwietnia 2012, 16:14

Kwalifikacja wstępna jest podzielona na dwa bloki:
-C, C1, CE, C1E oraz
-D, D1, DE, D1E.
Więc jeśli zrobisz kwalifikację dla C, to będzie ona ważna również dla CE. Należy tylko pamiętać o orzeczeniu lekarskim do wykonywania zawodu. Żeby również było wpisane CE, kiedy tą kategorię uzyskasz, lub będziesz się o nią starać.
Kurs kwalifikacji wstępnej ważny jest przez 5 lat. Po tym czasie musisz odbyć szkolenie okresowe.
Kurs na przewóz rzeczy był kiedyś. Zastąpiła go kwalifikacja wstępna.
wiewioreqezg napisał(a):Załóżmy że zdałem na C , to muszę go zrobić od razu bo w razie nie zrobienia w określonym czasie grozi przechodzenie jakiegoś dodatkowego szkolenia??

Nie. Możesz mieć "gołą" kategorię C/CE. Nie ma przymusu zdawania kwalifikacji, jeśli nie jest Ci ona potrzebna. Robisz ją, kiedy chcesz, albo kiedy potrzebujesz.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez wiewioreqezg » sobota 07 kwietnia 2012, 16:18

Aha czyli na C i CE jest ta sama kwalifikacja.
A to prawda że jej koszta wynoszą aż 5 tys złotych i trzeba odbyć prawie 200 godzin teorii ??
Czy po pięciu latach kiedy trzeba zrobić okresową kwalifikacje jej koszta też są tak ogromne?? pozrawiam
wiewioreqezg
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa 22 lutego 2012, 23:49

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez mk61 » sobota 07 kwietnia 2012, 16:24

Kwalifikacja wstępna pełna (dla osób w wieku 18-21) rzeczywiście wynosi 280 godzin i kosztuje w przedziale 3-7 tysięcy złotych.
Kwalifikacja wstępna przyśpieszona (dla osób powyżej 21 lat) wynosi 140 godzin i kosztuje od 2000zł w górę.
Szkolenie okresowe to tylko 35 godzin, bez żadnych egzaminów. Koszt 300-800zł.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez wiewioreqezg » sobota 07 kwietnia 2012, 16:29

Czyli ceny są zależne od szkoły.
No ja mam 24 lata czyli obowiązuje mnie ten przyspieszony , ale czym on różni się od tego pełnego?/ czy tylko ilośćią godzin i ceną czy również jakimiś wiadomościami??
Na koniec takiej kwalifikacji jest jakiś egzamin tak??jesli oblany to od nowa ??
wiewioreqezg
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa 22 lutego 2012, 23:49

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez mk61 » sobota 07 kwietnia 2012, 16:34

wiewioreqezg napisał(a):czym on różni się od tego pełnego?/ czy tylko ilośćią godzin i ceną czy również jakimiś wiadomościami??

Ilością godzin i zagadnieniami. Różnić się nie różni, tylko instruktor wybierze dla Ciebie jakieś działy, które według niego są ważniejsze dla Ciebie. Wychodzi jednak na to, że jeśli inne są zbędne dla Ciebie, to są zbędne w ogóle. I tutaj dochodzimy do prawidłowych wniosków, że rozchodzi się tylko i wyłącznie o kasę, a nie o prawidłowe szkolenie.
wiewioreqezg napisał(a):Na koniec takiej kwalifikacji jest jakiś egzamin tak??jesli oblany to od nowa ??

Tak, jest egzamin tylko teoretyczny. Jeśli oblany, to zdajesz go ponownie. Nie musisz całego kursu robić od nowa.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez wiewioreqezg » sobota 07 kwietnia 2012, 16:39

Ale egzamin oczywiśćie płatny??
Aha to nie ja sobie wybieram rodzaj szkolenia tylko ktoś o tym decyduje ?? :O
Przeraża mnie ta ilośc godzin , aż strach pomysleć ile trwa taki kurs i jak tu pogodzić pracę z kursem ;/
Zdzierstwo i tyle , moim zdaniem powinni powrocic do starego systemu
wiewioreqezg
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa 22 lutego 2012, 23:49

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez mk61 » sobota 07 kwietnia 2012, 16:52

wiewioreqezg napisał(a):Ale egzamin oczywiśćie płatny??

Ustawa mówi, że koszt egzaminu pokrywa ośrodek szkolenia. Jednak nie jest tajemnicą, że ten koszt zostanie doliczony Tobie do całego kursu.
wiewioreqezg napisał(a):Aha to nie ja sobie wybieram rodzaj szkolenia tylko ktoś o tym decyduje ?? :O

Ty sobie wybierasz, czy chcesz pełną, czy przyśpieszoną. Instruktor wybiera Tobie działy do szkolenia, czyli mechanika, przepisy dotyczące czasu pracy, żywienie, przepisy celne itp. itd.
wiewioreqezg napisał(a):Przeraża mnie ta ilośc godzin , aż strach pomysleć ile trwa taki kurs i jak tu pogodzić pracę z kursem ;/

Powinno to trwać około miesiąca przy spokojnym tempie. Niektórzy robią szybciej, niektórzy wolniej.
wiewioreqezg napisał(a):Zdzierstwo i tyle , moim zdaniem powinni powrocic do starego systemu

Moim zdaniem powinni to dołączyć do kursu na prawo jazdy i zachować tylko te najbardziej konkretne zagadnienia. Bo większość to bzdury powtarzające się, tylko w innej formie zagadnienia. Ale to tylko moje prywatne zdanie.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez wiewioreqezg » sobota 07 kwietnia 2012, 17:33

No nic trzeba zrobić kat C i i zrobić ten śmieszny kurs noi może za 2 lata CE skoro kwalifikacja będzie i tak ważna )
wiewioreqezg
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa 22 lutego 2012, 23:49

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez Radhezz » sobota 07 kwietnia 2012, 19:48

Ja tak tylko na marginesie skrobnę, że nie do każdej roboty potrzebujesz KW ;) Ale jeśli planujesz robić typowo w transporcie (a widzę że planujesz C+E, czyli raczej tak)to tego tematu nie przeskoczysz.

Ja przykładowo jeżdżę w Straży Pożarnej na "gołym" C, a w międzyczasie robię podejście do KW - tak do 20 kwietnia będę wiedział czy się dostałem na darmowy kurs z UE ;)
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez wiewioreqezg » sobota 07 kwietnia 2012, 20:12

Tak chciałbym pracować w transporcie, lubię prowadzić auta i kręci mnie taka praca,
Co do rodzaju auta czy ciężarówka czy Tir nie mam sprecyzowanych narazie żądań, poprostu wychodzę narazie z załozenia że najpierw zrobić prawko a potem brać robotę jaka będzie. Ale np podoba mi się praca w firmie przewozowej lub na wywrotce praca :)
wiewioreqezg
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa 22 lutego 2012, 23:49

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez wiewioreqezg » niedziela 08 kwietnia 2012, 11:23

Tylko że jest jeden minus i to bardzo duży, większy od kosztów, przeglądając ogłoszenia to na wszystkie rodzaje ciężarówek szukają ludzi z doświadczeniem ;/
Więc znaleźć pracę nawet na tak popularnym stanowisku w naszym kraju jest strassznie ciężko ;/
wiewioreqezg
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa 22 lutego 2012, 23:49

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez mk61 » niedziela 08 kwietnia 2012, 11:38

Czy ja wiem, czy ciężko. Sam szukam teraz pracy na zestawy i pocztą pantoflową jakieś oferty się znajdują. A jeśli nie znajdzie się nic ciekawego, to sam tankujesz do pełna, drukujesz swoje CV/listy motywacyjne/podania do pracy i robisz objazd swojej okolicy składając papiery. To zdecydowanie daje większe możliwości niż puste gadanie przez telefon, lub e-mail. Akurat w transporcie doświadczenie nie jest jakieś super-ważne, bo i tak zazwyczaj w pierwszą, albo kilka pierwszych tras jedziesz z kimś, kto już w tej firmie dłużej siedzi. To, jeśli chodzi o dłuższe dystanse. Z samą C to w większości oranie w hurtowniach, więc rzadko kto ma czas na przeszkolenie Cię
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez wiewioreqezg » niedziela 08 kwietnia 2012, 11:58

To tylko takie moje spostrzeżenia, bo przeglądam sobie ogłoszenia noi w 90 % wymagają doświadczenia, chyba że tylko taki tekst piszą żeby ogłoszenie wyglądało poważniej :D
Po świętach zapisuję się na kurs C, mam nadzieje że w 3 miesiące dam radę zrobić, potem wybiorę się CE a na koniec KW, po tym wszystkim chciałbym kartę kierowcy wyrobić i wtedy z takimi kwalifikacjami kandydat już chyba ma większą szansę na znalezienie konkretnej pracy w transporcie.
Jeszcze niestety nie ogarniam tych wszystkich zasad co do czasu pracy kierowców , kursów i szkoleń okresowych ale mam nadzieję że z czasem załapę o co chodzi :)
Słyszałem też że na KW są organizowane projekty z UE , warto się popytać , zawsze któryś tysiąc zostanie w kieszeni,
A i jeszcze pytanko co do Egzaminu KW egzamin jest państwowy czy w ośrodku gdzie robię KW ?? pozdrawiam
wiewioreqezg
 
Posty: 107
Dołączył(a): środa 22 lutego 2012, 23:49

Re: Kwalifikacja wstępna czy kurs na przewóz rzeczy

Postprzez Radhezz » niedziela 08 kwietnia 2012, 12:23

wiewioreqezg napisał(a):To tylko takie moje spostrzeżenia, bo przeglądam sobie ogłoszenia noi w 90 % wymagają doświadczenia, chyba że tylko taki tekst piszą żeby ogłoszenie wyglądało poważniej :D
Nie, wymagają rzeczywistego doświadczenia. Tam gdzie nie wymagają z reguły są złe warunki i duża rotacja. Co nie oznacza że nie można się tam zatrudnić żeby doświadczenie zdobyć.

wiewioreqezg napisał(a):Po świętach zapisuję się na kurs C, mam nadzieje że w 3 miesiące dam radę zrobić, potem wybiorę się CE a na koniec KW, po tym wszystkim chciałbym kartę kierowcy wyrobić i wtedy z takimi kwalifikacjami kandydat już chyba ma większą szansę na znalezienie konkretnej pracy w transporcie.
W takiej kolejności robiąc uprawnienia to i tak nie dasz rady wcześniej zacząć pracy... A teraz takie małe halo: każdy kto jeździ na zestawach ma taki zestaw papierów załatwiony, bo musi. Jedyne co jest prawdą, to to, że firmy transportowe jeśli mają szeroki wachlarz usług, czyli auta od maleństw do zestawów 40t, to zawsze w pierwszej kolejności zatrudnią osobę którą mogą rzucić na każdy typ pojazdu.

wiewioreqezg napisał(a):Jeszcze niestety nie ogarniam tych wszystkich zasad co do czasu pracy kierowców , kursów i szkoleń okresowych ale mam nadzieję że z czasem załapę o co chodzi :)
Przepisy prawne to jedno, drugie to zastosowanie ich w praktyce. To że wiesz ile możesz jechać, i jakie masz robić przerwy to wierzchołek góry lodowej, bo musisz umieć to racjonalnie sobie rozplanować żeby np. nie spędzić weekendu na jakimś parkingu jak źle sobie pauzy rozłożysz.

wiewioreqezg napisał(a):Słyszałem też że na KW są organizowane projekty z UE , warto się popytać , zawsze któryś tysiąc zostanie w kieszeni,
No ja wspominałem że się zapisałem na takowy kurs, nie wiem czy się dostanę, ale raczej tak, bo programem ma być objętych 75 osób, a jednym z kryteriów jest kolejność zgłoszeń, przy czym moje wpłynęło na początku ostatniej grupy (szkolenie odbywa się w 15-osobowych grupach).

wiewioreqezg napisał(a):A i jeszcze pytanko co do Egzaminu KW egzamin jest państwowy czy w ośrodku gdzie robię KW ?? pozdrawiam
W ośrodku, ale egzamin jest państwowy, komisja jest z zewnątrz.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Następna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości