Czy aby na pewno muszę czekać z prawkiem do 20 roku życia?

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Czy aby na pewno muszę czekać z prawkiem do 20 roku życia?

Postprzez patricksake » czwartek 25 sierpnia 2011, 09:25

Witam. Mam 18 lat. Z jakiś miesiąc temu byłem na badaniach lekarskich na PJ. Mam wadę wzroku (zwyrodnienie szklistkowo-siatkówkowe), nie widzę na lewe oko (t.zn.widzę, ale tylko kontury)... Dodam jeszcze, że chodzę w okularach - lewe oko 0 dioptrii, zdrowe prawe -2,75 dp. Podczas badania wzroku, kiedy odczytywałem literki zdrowym okiem wszystko było ok, ale gdy przyszło mi odczytać tym chorym, powiedziałem lekarzowi, że nie nic nie widzę, nie potrafię tego przeczytać. Na co on, stwierdził, że zaprasza do siebie dopiero w wieku 20 lat.
Gdy przyszedłem do domu, od razu zacząłem szukać w internecie, przepisów dot. tych ograniczeń. Znalazłem... Ale potem napisałem na forum jednoocznych o swoim problemie - i tam dziewczyna, która w ogóle nie widzi na jedno oko, napisała, że przeszła pozytywnie badania - ma jedynie prawko z ograniczeniami na 5 lat.
Jak to jest z tymi przepisami? Może ktoś się orientuje?

Bardzo proszę o jakąkolwiek odpowiedź.
Dzięki!!
patricksake
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 03 sierpnia 2011, 20:30

Re: Czy aby na pewno muszę czekać z prawkiem do 20 roku życi

Postprzez cman » czwartek 25 sierpnia 2011, 09:41

Rozporządzenie napisał(a):ZAŁĄCZNIK Nr 1

SPOSÓB OCENY STANU NARZĄDU WZROKU W CELU STWIERDZENIA ISTNIENIA LUB BRAKU PRZECIWWSKAZAŃ ZDROWOTNYCH DO KIEROWANIA POJAZDAMI


Widzenie stereoskopowe

2) dla kategorii B, B1, B+E i T w przypadku stwierdzenia jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:
a) ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,6 z korekcją (dopuszczalna korekcja w granicach: ±8,0 D),
b) pole widzenia oka widzącego wynosi 80° od skroni i co najmniej 30° od nosa oraz w górę i w dół,
c) od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 12 miesięcy i badany ukończył 20 lat
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości