Sprinter+przyczepka+kat.B dwa pytania.

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Sprinter+przyczepka+kat.B dwa pytania.

Postprzez kiroszima » czwartek 03 grudnia 2009, 12:12

Witam

Mam takie pytanie posiadam sprintera
Masa całkowita sprintera 3500kg
Masa całkowita przyczepki do 750kg.

Czy z tym zestawem mogę jeszcze poruszać się na kat.B??

Przyczepka jest bez plandeki wymiar przyczepki 1,8mx1.3m chcę przewieźć plastikowe skrzynki więc waga znikoma ale chce ich poukładać na około 3m do góry. Czy takie posuniecie jest możliwe i nie będzie ukarane??

pozdrawiam
Bartosz
kiroszima
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 03 grudnia 2009, 00:11

Postprzez mk61 » czwartek 03 grudnia 2009, 12:47

Tak, możesz poruszać się tym zespołem przy kategorii B.

Przy układaniu tych skrzynek, fajnie by było, gdybyś pamiętał o ich ciasnym spięciu, żeby czasem na jakichś nierównościach nie zmieniły właściciela. ;)
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez kiroszima » czwartek 03 grudnia 2009, 13:57

tak tak to wiem że zapiąć pasem nawet:) tylko chodziło mi o to że jakiś "uczony" inspektor czy policjant się mi nie doczepi że jest to tak wysoko:)
kiroszima
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 03 grudnia 2009, 00:11

Re: Sprinter+przyczepka+kat.B dwa pytania.

Postprzez sjakubowski » czwartek 03 grudnia 2009, 14:32

kiroszima napisał(a):Masa całkowita sprintera 3500kg
Masa całkowita przyczepki do 750kg.

Chodzi o dopuszczalne masy całkowite czy rzeczywiste?

kategoria B:
1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

3.500 kg + 750 kg = 4.250 kg co przekracza 3,5 t
Według mnie, nie możesz się poruszać z taką przyczepą (z kat. B), gdyż dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów przekracza 3,5 tony.


Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
sjakubowski
 
Posty: 821
Dołączył(a): piątek 25 września 2009, 14:24
Lokalizacja: Łódź

Postprzez mk61 » czwartek 03 grudnia 2009, 16:52

I w tym samym artykule masz napisane:
3. Prawo jazdy:
(...)
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez marcin.pl » czwartek 03 grudnia 2009, 16:59

Ale to jest przyczepa lekka, więc można...

Art.88.3.3 Prawo jazdy kat. A, B, B1, C, C1, D, D1 uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepa lekką

Przyczepa lekka - przyczepa, której DMC nie przekracza 750 kg
Pozdrawiam!
Marcin
Avatar użytkownika
marcin.pl
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 14 listopada 2008, 23:34
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Postprzez Borys_q » czwartek 03 grudnia 2009, 17:03

Tylko uważaj bo jeżeli to jest zarobkowy przewóz rzeczy to już pod licencje podchodzi.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez kiroszima » czwartek 03 grudnia 2009, 19:21

hmmm a jest mi to ktoś w stanie udowodnić że na tym zarabiam:)
biorę coś od kogoś kto się tego chce pozbyć i wiozę do siebie do domu:)
albo jak powiem że wiozę to znajomemu bo niema takiego samochodu i przyczepki:) i robię mu przysługę:)
kiroszima
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 03 grudnia 2009, 00:11

Postprzez Borys_q » czwartek 03 grudnia 2009, 19:26

To już forum tansportowców ja tylko możliwy problem zasygnalizowałem.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez sjakubowski » czwartek 03 grudnia 2009, 23:26

marcin.pl napisał(a):Ale to jest przyczepa lekka, więc można...


Jejku - ale dałem plamę :-(
Faktycznie - pośpiech nie jest dobrym doradcą...

Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
sjakubowski
 
Posty: 821
Dołączył(a): piątek 25 września 2009, 14:24
Lokalizacja: Łódź

Postprzez sterciu » poniedziałek 07 grudnia 2009, 04:43

Jechać na kat. B możeszz przyczepą lekką. Ale w tym wypadku przekraczasz 3,5T i podlegasz po Licencje na przewóż rzeczy. Jezeli wykonujesz przewóz zarobkowo to oczywiście juz podlegasz pod licencje.

Jezeli jedziesz na potrzeby własne to musisz sobie załatwić Zaswiadczenie ze wykonujesz transport na potrzeby własne.

Powinieneś miec tacho do tego oczywiście.
sterciu
 
Posty: 97
Dołączył(a): poniedziałek 26 października 2009, 19:37
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez mk61 » poniedziałek 07 grudnia 2009, 13:23

sterciu napisał(a):Powinieneś miec tacho do tego oczywiście.

Tacho w pojeździe o DMC 3,5t? Dziwne, bo ja czytałem, że tacho nie obowiązuje w pojazdach, do których prowadzenia wymagane jest PJ kat. A,B,BE.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez sterciu » poniedziałek 07 grudnia 2009, 15:19

ITD to nie interesuje ile pojazd ma DMC. Jezeli zespól przekracza DMC 3,5T i pojazd ciągnacy ma w dowodzie wpis "cięzarowy" to powinno byc tacho.

Działam w transporcie i jezdze na codzień Sprinterem o DMC 3490 z przyczepą o DMC 2500kg. Ale w tym momencie z przyczepą juz podlegajaca pod kat E/B. Przy kontroli ich nie interesuje czy auto jest zarejestrowane ponizej 3,5T czy nie. Caly zespól przewyzsza DMC 3,5T i trzeba miec tacho. Tymbardziej jezeli jest to zarobkowy przewóz to oprócz tacho powyzej 3,5T całego zespołu pojazdów trzeba miec odpowiednią licencję.

Podpada sie normalnie pod czas pracy i trzeba wozic ze sobą tarczki z calego miesiaca. Naszczęscie ITD bardzo rzadko zatrzymuje busy z przyczepami z tego co zauwazylem po sobie więc to jest jedyny plus. Gorzej jest z laweciarzami bo na nich sie ostatnio uwzieli.



Kara za brak tacho w takim zestawie to 3500zł.

Jezeli jedzie sie w celach nie handlowych , czyli prywatnie wtedy tacha nie trzeba miec.

Pamietac tez nalezy ze w Niemczech , w jako jedynym kraju w UE tacho obowiązuje juz od DMC 2.8T , nie jak u nas od 3,5T.
sterciu
 
Posty: 97
Dołączył(a): poniedziałek 26 października 2009, 19:37
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez cman » poniedziałek 07 grudnia 2009, 15:37

sterciu napisał(a):Działam w transporcie i jezdze na codzień Sprinterem o DMC 3490 z przyczepą o DMC 2500kg. Ale w tym momencie z przyczepą juz podlegajaca pod kat E/B. Przy kontroli ich nie interesuje czy auto jest zarejestrowane ponizej 3,5T czy nie. Caly zespól przewyzsza DMC 3,5T i trzeba miec tacho.

A jaki przepis o tym mówi?
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez marcin.pl » poniedziałek 07 grudnia 2009, 16:25

sterciu napisał(a):Jechać na kat. B możeszz przyczepą lekką. Ale w tym wypadku przekraczasz 3,5T


Nie rób człowiekowi mętliku w głowie! Przeczytaj sobie art.88 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i dopiero sie wypowiadaj.

Mając kat.B mozna prowadzic zestaw składającego się z pojazdu o DMC 3.5t i przyczepy lekkiej...
Pozdrawiam!
Marcin
Avatar użytkownika
marcin.pl
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 14 listopada 2008, 23:34
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Następna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości