Kto odpowiada: instruktor czy kursant? / wątek oddzielony

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Kto odpowiada: instruktor czy kursant? / wątek oddzielony

Postprzez cman » wtorek 28 października 2008, 19:47

Z góry sorry za potencjalny offtop, ale muszę...

Barabasz napisał(a):...co bys niezrobil to:

1. za wszystko w mysl prawa odpowiada instruktor

Mógłbyś napisać, na jakiej podstawie tak twierdzisz?

wątek wydzielony przez moderatora
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Barabasz » wtorek 28 października 2008, 23:50

cman napisał(a):Z góry sorry za potencjalny offtop, ale muszę...

Barabasz napisał(a):...co bys niezrobil to:

1. za wszystko w mysl prawa odpowiada instruktor

Mógłbyś napisać, na jakiej podstawie tak twierdzisz?


jak Cie namierza z np 70km/h w miescie to kto zaplaci mandat
kursant czy instruktor...........
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą predkością..."
Vittorio de Sica
Barabasz
 
Posty: 242
Dołączył(a): piątek 09 maja 2008, 23:20

Postprzez cman » środa 29 października 2008, 00:09

Kursant.

PS Pomijając, że u mnie w mieście jest cała masa dróg z dopuszczalną 70 km/h.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Barabasz » czwartek 30 października 2008, 00:24

cman napisał(a):Kursant.

PS Pomijając, że u mnie w mieście jest cała masa dróg z dopuszczalną 70 km/h.


to odpowiedz mi inaczej na to pytanie
jedziesz z kursantem, ktory z was jest kierowca a ktory kierujacym ??
i kogo ukarze policja ??

p.s. nie napisalem ze w miescie na drodze o podwyzszonej dopuszczalnej predkosc :P
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą predkością..."
Vittorio de Sica
Barabasz
 
Posty: 242
Dołączył(a): piątek 09 maja 2008, 23:20

Postprzez cman » czwartek 30 października 2008, 08:58

Barabasz napisał(a):to odpowiedz mi inaczej na to pytanie
jedziesz z kursantem, ktory z was jest kierowca a ktory kierujacym ??
i kogo ukarze policja ??

Policja ukarze kursanta (o ile oczywiście zna przepisy, bo z tym różnie bywa).
Kursant jest kierującym, ponieważ kieruje pojazdem i również może być kierowcą, jeżeli np. ma już prawo jazdy kat. A.
Ja nie jestem kierującym, ponieważ nie kieruję pojazdem i jestem kierowcą, ponieważ mam prawo jazdy.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez HakirimJP » środa 05 listopada 2008, 15:08

cman napisał(a):Policja ukarze kursanta (o ile oczywiście zna przepisy, bo z tym różnie bywa).
Kursant jest kierującym, ponieważ kieruje pojazdem i również może być kierowcą, jeżeli np. ma już prawo jazdy kat. A.
Ja nie jestem kierującym, ponieważ nie kieruję pojazdem i jestem kierowcą, ponieważ mam prawo jazdy.


A mógłbym prosić o zacytowanie, tergo konkretnego przepisu, lub chociaż ustawę w której jest to określone. Bo właśnie teraz z kolegami też się o to sprzeczam.
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez Cycu » środa 05 listopada 2008, 15:17

HakirimJP napisał(a):
cman napisał(a):Policja ukarze kursanta (o ile oczywiście zna przepisy, bo z tym różnie bywa).
Kursant jest kierującym, ponieważ kieruje pojazdem i również może być kierowcą, jeżeli np. ma już prawo jazdy kat. A.
Ja nie jestem kierującym, ponieważ nie kieruję pojazdem i jestem kierowcą, ponieważ mam prawo jazdy.


A mógłbym prosić o zacytowanie, tergo konkretnego przepisu, lub chociaż ustawę w której jest to określone. Bo właśnie teraz z kolegami też się o to sprzeczam.


art. 17 ust 2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.
art .22 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
art. 25 ust1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
... i wiele, wiele innych :wink:
Znając definicję kierującego, wiemy o kogo chodzi. W PRD nie ma wyodrębnionej definicji "kursanta" czy kogoś takiego :)
Oczywiste jest, że taki kursant przed wyjechaniem na drogę zna przepisy (przynajmniej powinien), dlaczego więc miałby się do nich nie stosować? A nawet nieznajomość prawa nie zwalnia od przestrzegania go ale to tak na marginesie :P
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D :D :D
Avatar użytkownika
Cycu
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 03 marca 2006, 18:37
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Postprzez HakirimJP » środa 05 listopada 2008, 22:26

No tak Cycu. To jest wszystko jasne, ale mnie chodziło, gdzie jest napisane, że mandaty przyjmuje kursant a nie instruktor, bo z kolegami się teraz kłócę o to. W sumie się im, nie dziwię bo analogicznie mandaty powinien dostawać instruktor. Ale "na papierku" by mi się to przydało. Więc cman skoro tak dobrze zna ten przepis to niech go tutaj przytoczy albo chociaż wskaże mi w jakim rozporządzeniu/ustawie jest to określone. Bądź kto inny.
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez cman » środa 05 listopada 2008, 23:32

Ale jaki Ty chcesz znaleźć przepis? Ja bym raczej Ciebie mógł poprosić o wskazanie przepisu, z którego wynika, że mandat dostaje instruktor.

Cycu Ci pokazał, że wszędzie jest mowa o kierującym. Kierujący musi to, kierujący nie może tamtego itd. Jeżeli kierujący do jakiegoś przepisu się nie zastosuje, to powinien dostać mandat. A kim jest kierujący?
PRD napisał(a):Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
(...)
20) kierujący - osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osobę, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie;

Wynika z tego jasno, że kierującym jest kursant, bo on kieruje pojazdem. A skoro jest kierującym i popełnia wykroczenie to należy mu się mandat.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Barabasz » piątek 07 listopada 2008, 01:15

cman napisał(a): Jeżeli kierujący do jakiegoś przepisu się nie zastosuje, to powinien dostać mandat. A kim jest kierujący?
.


dla mnie jest oczywiste ze w tych cytowanych paragrafach kierujacy to kierowca rownoczesnie, a nie tak jak w "eLce" dwie rozne osoby.
pokaz mi choc jeden przypadek gdzie mandat dostal kursant a nie instruktor..........

na jakiej podstawie chcesz go mu wreczyc skoro on jeszcze nie ma uprawnien
za to ma instruktora w aucie.....

instruktor ma dopilnowac aby kursant nie popelnial bledow.
ma uprawnienia wiec i odpowiedzialnosc.

chyba ze mowicie swoim kursantom:
-smigajcie gdzie i jak chcecie ja i tak za to nie ponosze odpowiedzialnosci :D
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą predkością..."
Vittorio de Sica
Barabasz
 
Posty: 242
Dołączył(a): piątek 09 maja 2008, 23:20

Postprzez cman » piątek 07 listopada 2008, 01:25

Barabasz napisał(a):dla mnie jest oczywiste ze w tych cytowanych paragrafach kierujacy to kierowca rownoczesnie

A skąd taki wniosek? Kierujący rowerem wcale nie musi być kierowcą, a jednak mandat może dostać, nie?

Barabasz napisał(a):pokaz mi choc jeden przypadek gdzie mandat dostal kursant a nie instruktor..........

W jaki niby sposób mam Ci pokazać?

Barabasz napisał(a):na jakiej podstawie chcesz go mu wreczyc skoro on jeszcze nie ma uprawnien

Na podstawie przepisów. Jaki zatem przepis zwalnia z odpowiedzialności kogoś, kto nie ma uprawnień?

Barabasz napisał(a):instruktor ma dopilnowac aby kursant nie popelnial bledow.

A no ma, od tego jest. Co nie zmienia faktu, że w świetle prawa za wykroczenia jest karany kursant.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Cycu » piątek 07 listopada 2008, 13:25

cman napisał(a):
Barabasz napisał(a):na jakiej podstawie chcesz go mu wreczyc skoro on jeszcze nie ma uprawnien

Na podstawie przepisów. Jaki zatem przepis zwalnia z odpowiedzialności kogoś, kto nie ma uprawnień?


Dokładnie. Ktoś, kto nie ma uprawnień do kierowania pojazdami (prawa jazdy), w ogóle nie odbył szkolenia, nie podchodził nawet do egzaminu, a kieruje pojazdem, na podstawie tej samej zasady miałby nie zostać ukaranym :?: W takim razie nikt nie "robiłby" prawa jazdy :P

Instruktor nie jest kierującym, nie ma podstaw by go ukarać za wykroczenie popełnione przez kursanta.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D :D :D
Avatar użytkownika
Cycu
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 03 marca 2006, 18:37
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Postprzez HakirimJP » piątek 07 listopada 2008, 23:28

No w sumie brak przepisu w tej sytuacji też jest przepisem. Faktycznie nie ma wyodrębnionej w PoRD definicji "kursant".
Jest tylko "kierujący". A kierujący to ten co prowadzi pojazd, czyli napewno nie instruktor.
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez Ingvar » sobota 08 listopada 2008, 15:32

Mój instruktor mi wyraznie mówił że mam uważać na fotoradary w mieście bo potem będzie musiał płacić mandat. Więc z tego co mówił to on ponosi odpowiedzialność.
10/10/08 - 1 egzamin praktyczny zdany
24/10/08 - Prawo jazdy w kieszeni
Ingvar
 
Posty: 49
Dołączył(a): niedziela 12 października 2008, 11:29
Lokalizacja: Brodnica

Postprzez cman » sobota 08 listopada 2008, 15:56

Tak jak wcześniej pisałem:
cman napisał(a):Policja ukarze kursanta (o ile oczywiście zna przepisy, bo z tym różnie bywa).
- to dotyczy to niestety również niektórych instruktorów.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Następna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 41 gości