Kat. B+E a kat. T

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Re: prawko na T

Postprzez andrzej2110 » czwartek 16 października 2008, 00:31

dziuniek napisał(a):K woli wyjaśnienia WSZYSTKIM odnośnie kat T i pozostałych.:
1) kat B - samochód osobowy o długości przekraczającej 3,5 m ....
uprawnienia
do kierowania: - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
- pojazdem, o którym mowa w punkcie wyżej, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.
Czyli nie można kierować każdym "traktorem", gdyż są takie które przekraczają 3,5 t
2) kat T - zespół pojazdów o długości co najmniej 7,5 m, złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy wieloosiowej innej niż lekka.
do kierowania: ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym.
Co oznacza, że można jeździć ciągnikiem o dowolnej masie z zaczepionym np. siewnikiem 5 metrowym.
pzdr

masz błędną interpretacje. 3,5 tony nie dotyczy ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego. Można jechać dużym ciągnikiem wraz z maszynami zawieszanymi. Co do maszyn pół zawieszanych i przyczepianych nie wiem jak to jest ale to możne zostać potraktowane jako przyczepa i wtedy nie można jechać. Na kat. B można jechać kombajnem zbożowym ale nie mona młócić (do młocki trzeba mieć już uprawnienia na kombajn)

z siewnikiem 5m nie można jechać na żadnym prawku ;p dlaczego?? dlatego ze na drodze można poruszać się pojazdem nie szerszym niż 3m. na pojazdy powyżej 3m powinno być specjalne zezwolenie na poruszanie się po drogach.
Tyle teoria, w praktyce to u mnie jeżdżą kombajny z chederem szerokości roboczej 5m zapiętym na kombajnie. Nikt nie ciąga wózka do chederu :D
Według przepisów bizon Z 056 możne poruszać się po drogach publicznych z chederem na wózki i podniesionymi schodkami (wtedy ma poniżej 3m szerokości)
andrzej2110
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 16 października 2008, 00:14

Postprzez moni84 » piątek 17 października 2008, 20:49

"Prawo jazdy, z wyjątkiem prawa jazdy kategorii T, uprawnia do kierowania określonym w nim pojazdem w ruchu międzynarodowym, chyba że władze danego państwa wymagają, aby kierowca posiadał międzynarodowe prawo jazdy."

A jak mam to rozumieć? Czyli mając polską kategorie T nie obowiązuje ona poza granicami kraju?
kategoria B, BE, C, CE
Avatar użytkownika
moni84
 
Posty: 50
Dołączył(a): czwartek 31 lipca 2008, 00:10

Postprzez scorpio44 » sobota 18 października 2008, 00:23

A jak można to inaczej zrozumieć? :)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez megamind » sobota 18 października 2008, 11:44

Ja bym podszedł do sprawy inaczej.

Art. 88. PORD
1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.
2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
9) kategorii T – ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym;
10) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;

Czyli jest różnica między B+E a T. W pierwszym przypadku można jeździć ciągnikiem rolniczym łącznie z przyczepą, a w drugim z przyczepą (przyczepami).
megamind
 
Posty: 246
Dołączył(a): piątek 17 października 2008, 13:33

Postprzez cman » sobota 18 października 2008, 11:50

PRD napisał(a):Art. 88. 3. Prawo jazdy:
(...)
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez megamind » sobota 18 października 2008, 11:54

Czyli, źle napisał.
Zachęcam do lektury:
http://www.mi.gov.pl/files/0/4408/ustaw ... ogowym.pdf
/Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - tekst ustawy aktualny na dzień 1 lipca 2008 r./
megamind
 
Posty: 246
Dołączył(a): piątek 17 października 2008, 13:33

Postprzez cman » sobota 18 października 2008, 12:29

Co źle napisał? Art. 88 ust. 3 pkt. 4.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez megamind » sobota 18 października 2008, 12:42

Mój błąd. Nie czytałem dalej. Sorki.

Swoją drogą jest to jakiś dualizm prawny, że dwa ustępy tego samego artykułu rozstrzygają jedną kwestię i to do tego trochę inaczej.
megamind
 
Posty: 246
Dołączył(a): piątek 17 października 2008, 13:33

Re: Kat. B+E a kat. T

Postprzez szofer80 » czwartek 14 kwietnia 2011, 19:33

czemu kierowcy posiadającemu kat B,T nie można dać uprawnień B+E ?
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Kat. B+E a kat. T

Postprzez dylek » czwartek 14 kwietnia 2011, 19:45

szofer80 napisał(a):czemu kierowcy posiadającemu kat B,T nie można dać uprawnień B+E ?

Bo to nie to samo ;)
Dla przykładu mając B,T - jeździsz np 60 czy 70km/h solo lub z przyczepą lekką, a z cięższymi przyczepami jeździsz tyle co traktorkowi pozwolono czyli max 30km/h
B+E jest inaczej w tym względzie opisane ;) - tu z przyczepą możesz więcej niż owe 30km/h pozwolone dla B,T

Nie my to uchwalaliśmy i pytania może czasem i słusznie stawiane, ale chyba adres niewłaściwy :D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Kat. B+E a kat. T

Postprzez szofer80 » czwartek 14 kwietnia 2011, 20:01

ale traktor i dwie przyczepy to jednak nie byle co można jechać zestawem powiedzmy 20 ton, przecież taki kierowca na B może i tak ciągnąć przyczepę inną niż lekka,BE da mu w praktyce możliwość ciągnięcia przyczepy zaledwie o około 1 tonę większą. No nie wiem czy odważniejszym posunięciem było danie kierowcy BE uprawnień pełnej T niż na odwrót. Zdając egzamin na T ciągnie się duża przyczepę a na BE malutką taką którą i tak można jeździć na B bez łaski więc nie wiem co się ma nauczyć na kursie i egzaminie taki kandydat. Moim zdaniem taki kandydat na przyczepkę jeśli miałby się czegoś nauczyć na takim kursie to powinien sobie pojeździć właśnie traktorem z przyczepką, bo w obecnej formie na takim kursie nie robi nic więcej co już i tak może.

http://www.youtube.com/watch?v=L8BrQ09D ... re=related

Spokojnie ja tylko pytam ,jestem ciekaw jakie zdanie mają na dany temat inni, pełen luzik. :wink:
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Kat. B+E a kat. T

Postprzez szofer80 » wtorek 03 maja 2011, 23:02

cytat:
"Dla przykładu mając B,T - jeździsz np 60 czy 70km/h solo lub z przyczepą lekką, a z cięższymi przyczepami jeździsz tyle co traktorkowi pozwolono czyli max 30km/h
B+E jest inaczej w tym względzie opisane - tu z przyczepą możesz więcej niż owe 30km/h pozwolone dla B,T"

A więc uporządkujmy tą kwestię, na kategorię B traktora nie można prowadzić z przyczepą inną niż lekka spełniając warunek zestaw > 3,5t bo jak rozumiem taki pojazd (przystosowany do ciągnięcia, jadący wolniej) z taką przyczepą prowadzi się trudniej :lol: niż osobówkę z przyczepką ciężką jadące szybciej.
Z kolei jak ktoś ma kategorię B,T, czyli już umie prowadzić te "trudniejsze" w prowadzeniu przyczepy ciężkie w dodatku bez ograniczenia masy, nie może mieć jednocześnie BE tylko dlatego że jeździ się wtedy szybciej? :lol:

A więc mając za punkt odniesienia kat B można wywnioskować ze to większa masa jest ważniejsza a nie osiągana prędkość. Idąc dalej tą logiką jeśli już to na podstawie BT powinno się przydzielać kat BE a jest na odwrót,nie wspominając że obie kategorie powinny być równoważne w obie strony

Wydaje mi się ze kogoś tu zapędziłem w kozi róg. Wszystko ładnie pięknie żeby nie sprzeczność z kat B
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Kat. B+E a kat. T

Postprzez Tomek_ » piątek 15 lipca 2011, 10:57

a czy te osoby, którym do BE czy CE wbito dodatkowo T nie zaznaczały tej kategorii we wniosku o wydanie prawa jazdy? Może w tym jest różnica i ci którzy nie mają w prawku zwyczajnie tej kategorii we wniosku nie zaznaczyli jej? Wiadomo, że CE czy BE daje uprawnienia T, więc tak czy siak można ciągnikiem z przyczepami się poruszać.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kat. B+E a kat. T

Postprzez szofer80 » piątek 15 lipca 2011, 11:45

Ale o czym tu w ogóle gadać? Po zmianie przepisów będzie można na zwykłą B jeszcze cięższe przyczepki ciągnąć bez jakiegokolwiek szkolenia, więc jak ktoś ma B,T to on "dostając" B,E stanowi jakieś zagrożenie? Przecież to paranoja co jest obecnie. Wielu co robi sobie B,E robi ją po to żeby pracować na roli na kat T a lawetę pociągnie parę razy w życiu "jak z wujkiem Józkiem po golfa do niemiec pojedzie", więc niech taka osoba ma wybór i pójdzie sobie na kurs T który ją lepiej przygotuje do tego co będzie w przyszłości wykonywać a BE niech otrzyma przy okazji, czemu ma być tylko na odwrót jak jest teraz? Ten co najwięcej ciąga lawet,może sobie przy okazji "zrobić" prawko na T. To kurs na traktor jest wartościowszy bo można pojeździć traktorem z przyczepą (wielu "miejskich rolników" mających samo B nie siedziało nigdy w traktorze )
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Kat. B+E a kat. T

Postprzez Borys_q » piątek 15 lipca 2011, 18:19

Po zmianie przepisów będzie można na zwykłą B jeszcze cięższe przyczepki ciągnąć bez jakiegokolwiek szkolenia,


Nie do końca masz racje gdyż:
. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości