Pierwszenstwo na skrzyzowaniu

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Pierwszenstwo na skrzyzowaniu

Postprzez Pytanko » sobota 19 listopada 2011, 12:54

Ucze sie wlasnie testow i mam problem ze skrzyzowaniami. Wiadomo ze moge sie tego wyuczyc na pamiec no ale nie do konca o to przeciez tutaj chodzi. Nawet jesli rozwiazuje te pytania i korzystam z zasady prawej reki na skrzyzowaniach nieoznakowanych nie zawsze mi dobrze wychodzi. To samo mam w pytaniach na ktorych sa skrzyzowania ze znakami gdzie wiadomo ze samochody przed znakami droga z pierwszenstwem jada pierwsze no ale juz nie wiem w jakiej kolejnosci jada te samochody ktore sa przed znakami ustap pierwszenstwa. Moglby mi ktos to jakos w prosty sposob wytlumaczyc ?
Pytanko
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 02 listopada 2011, 23:37

Re: Pierwszenstwo na skrzyzowaniu

Postprzez Olexy » sobota 19 listopada 2011, 14:03

Pytanko napisał(a):Nawet jesli rozwiazuje te pytania i korzystam z zasady prawej reki na skrzyzowaniach nieoznakowanych nie zawsze mi dobrze wychodzi.


Jeśli skrzyżowanie jest równorzędne to zawsze obowiązuje zasada "prawej strony".
Wyjątkiem jest sytuacja, w której są np. 3 samochody. Ty jesteś "pierwszy z prawej" ale skręcasz w lewo- wtedy przepuszczasz samochód, który z naprzeciwka skręca w prawo (czyli w tą samą drogę co Ty) lub jedzie prosto.
Normalnie byłoby tak: auto z prawej, auto 'środkowe' i auto z lewej, a w takiej sytuacji jest: auto 'środkowe', auto z lewej i Ty, mimo, że jesteś 'autem z prawej'.
Trochę pokręciłam, ale zaraz znajdę jakiś obrazek, który zobrazuje co mam na myśli. ;)

To samo mam w pytaniach na ktorych sa skrzyzowania ze znakami gdzie wiadomo ze samochody przed znakami droga z pierwszenstwem jada pierwsze no ale juz nie wiem w jakiej kolejnosci jada te samochody ktore sa przed znakami ustap pierwszenstwa. Moglby mi ktos to jakos w prosty sposob wytlumaczyc ?


Auta z "ustąp pierwszeństwa" ustę[pują najpierw tym, którzy są na drodze z pierszeństwem, a potem już rozgrywają między sobą to tak, jak gdyby byli na drodze równorzędnej.
Trr! Świeżynka na drodze! Obrazek
17.11.2011r - [pierwszy i ostatni] egzamin łączony kat.B. -> teoria [+] plac [+] miasto [+]
Avatar użytkownika
Olexy
 
Posty: 19
Dołączył(a): poniedziałek 17 października 2011, 01:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszenstwo na skrzyzowaniu

Postprzez lith » niedziela 20 listopada 2011, 13:35

Pytania w testach nie są o to kto po kim pojedzie, a kto przed kim ma pierwszeństwo. Nie rozpatruj całego skrzyżowania w kolejności kto gdzie po kim tylko konkretnie na pytania odpowiadaj jakie są relacje między poszczególnymi samochodami. na drodze przecież nie interesuje Cię kolejność przejazdu, a to komu ustępujesz i kto Ci ustępuje. Nie jest tak, że wszyscy sobie stają przed skrzyżowaniem i ruszają w odpowiedniej kolejności.

W sytuacji równorzędnej (czyli albo skrzyżowanie równorzędne, albo oba na drodze z pierwszeństwem, albo oba na podporządkowanych) ustępujesz jadącemu z prawej, a skręcając w lewo temu z naprzeciwka. Oczywiście pojazdy jadące drogą z pierwszeństwem mają pierwszeństwo nad tymi na podporządkowanych.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Pierwszenstwo na skrzyzowaniu

Postprzez Borys_q » niedziela 20 listopada 2011, 17:03

Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.



Tylko te dwa przepisy cie interesują, a kto gdzie się zmieści, kto kogo przepuści bo musi innemu ustąpić, jest nieważne .
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszenstwo na skrzyzowaniu

Postprzez jedwabik » wtorek 22 listopada 2011, 08:27

No właśnie czytaj dokładnie pytanie, zazwyczaj pytają kogo ma przepuścić lub przed kim ma pierszeństwo konkretny pojazd.
jedwabik
 
Posty: 8
Dołączył(a): wtorek 04 października 2011, 12:59


Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości